Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 78

Subiect: Automatizare solar legume

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    15
    Putere Rep
    4
    Citat Postat în original de Instalatorul de Iasi Vezi post
    Ce mare șmecherie?
    Cod:
    digitalWrite(pin_number, HIGH);
    HIGH sau LOW, în funcție de tipul releului (NC sau NO).
    Smecheria este ca... sub tensiune se schimba datele problemei, astfel incat pentru a deschide si inchide ventilul trebuie un timer la secunda, altfel ventilul ajunge la capat de cursa si este fortat in pozitia respectiva pana cand dispare tensiunea (asta se intampla daca nu folosesc micro-intrerupatorul de la capat de cursa).

Marian deja a scos in evidenta ca folosirea micro-ului inseriat cu comanda... este o metoda gresita

Administrator
    Data înscrierii
    16.06.2015
    Posturi
    56
    Putere Rep
    5
    deci facem o secventa
    de 10 secunde
    cand vrem sa deschidem in functie de anumiti parametri data ora umiditate etc, se reseteaza timer pe 0, apoi se alimenteaza pozitia electrovanei. cand timer-ul ajunge la 10 secunde se opreste alimentarea :P

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    15
    Putere Rep
    4
    Clar... deci ramane varianta 2, cu timer.

Inclin sa cred ca asa aveti si voi in sketch, totusi acel timp trebuie atent ales pentru fiecare ventil, ba chiar si verificat din cand in cand ca sa se evite un timp prea lung pentru actionare(cand ventilul este gortat in pozitie la capat de cursa) ssu prea scurt(adica ventilul ar putea ramane intr-o pozitie intermediara)

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    4
    Microdecuplatoarele sunt CND, este acelasi lucru ca la actionarea motoraselor pentru aerisiri. Diferenta este ca la aerisiri comanda este in functie de temperatura si la irigare in functie de o anumita ora.
    Motorasul de la aerisire primeste comanda pentru deschidere la temperatura de xx grade, acesta deschide pana ajunge la limitatorul de cursa, care este un CND, acesta se inchide, se transmite +5V la Arduino si se taie alimentarea releului si automat a motorasului.
    Servovana pentru irigare primeste comanda pentru deschidere la ora xx,xx, se deschide pana la maxim (rotatie de 90 grade, fara sarcina dureaza 3-4 secunde), cand ajunge la capat microdecuplatorul (CND) se inchide, se transmite +5V la Arduino si se taie alimentarea. Exact acelesi lucru ca la aerisiri, atat ca acolo dureaza 2 minute si aici cateva secunde.
    Gresesc Marius?

Administrator
    Data înscrierii
    16.06.2015
    Posturi
    56
    Putere Rep
    5
    La electrovane eu am cu 3 fire schema CR02 parca ... galben + rosu pentru deschis si galben + albastru pentru inchis
    si cr02 si cr05 vor folosi 2 relee, unul pentru inchis altul pentru deschis
    la cr5 se va inversa polaritatea deci releele vor fi legate tip punte H
    Despre trimiterea semnalului la arduino nu m-am gandit inca, pentru ca nu am avut un cr05 in mana mai mult de 1 minut. Ma refer la verificat pachet si trimis lui Marian
    Programul meu temporizeaza 10 secunde. Timpul de deschidere/inchidere difera in functie de presiunea din electrovana, insa niciodata nu depaseste 7-8 secunde.
    Nu are nimic daca ajunge la capat de cursa si asteapta 4 secunde

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    15
    Putere Rep
    4
    ...hmmm...

Si releele au cate un contact in plus... sunt NO si NC... tre' sa gandesc un pic ce se poate face cu acele contacte pe care eu deocamdata nu le-am pus la lucru

Ce inseamna micro-intrerupator CND? Am cautat rapid pe net si nu le-am gasit

Administrator
    Data înscrierii
    16.06.2015
    Posturi
    56
    Putere Rep
    5
    Costi, e mai complicat decat crezi
    eu inca nu am terminat cu cablurile etc ...
    imi ia inca o bucata buna de zi sa le pozez calumea in panou
    cand vin in concediu nu stiu daca o sa pot sta pe astfel de caldura. cred ca o sa lucrez noaptea ...

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    15
    Putere Rep
    4
    ...pai, daca muncesti singur, vrei sa le faci tu singur pe toate... cred si eu ca e complicat, sau mai bine spus consumatoare de timp

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Locație
    Iași
    Posturi
    15
    Putere Rep
    5
    Citat Postat în original de Marius Vezi post
    [...] si cr02 si cr05 vor folosi 2 relee, unul pentru inchis altul pentru deschis
    la cr5 se va inversa polaritatea deci releele vor fi legate tip punte H [...]
    Deja sînt năuc...
    N-ar fi mai bună o schemă decît 1000 de vorbe?
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    4
    Fac eu o schema diseara. Acum fac modificari in tablou. Vanele le-am montat deja.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •