Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 78

Subiect: Automatizare solar legume

Junior Member
    Data înscrierii
    23.02.2016
    Posturi
    12
    Putere Rep
    2
    Salutare.Ma numesc Gabi si sunt din Rm. Valcea.Acum demarez si eu o automatizare la solarelul meu de 12m cu 7 latime,bineinteles cu ajutorul lui Marius.O intrebare pentru Corsica: Ce dimensiune are tabloul in care e montata aparatura si tinand cont de extinderile care au avut loc si viitoare e destul de spatios? Mersi.

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    3
    Tabloul are 600 x 400 x 200 mm, este suficient de mare, acumulatorii sunt montati separat. revin cu poze duminica.

Junior Member
    Data înscrierii
    23.02.2016
    Posturi
    12
    Putere Rep
    2
    Salutare. Domnul Marian ,(Corsica) puteti detalia cu ceva imagini sau un desen sistemul de actionare prin scripeti la aerisirea pe capete solar? Multumesc.Ozi buna.

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    3
    Te salut si eu,
    Sistemul de aerisire capete cu scripeti l-am implementat cu succes atat la solar, in 2014 cat si la rasadnita, anul trecut. Cateva poze de la solar, mai tarziu si de la rasadnita. Daca nu intelegi ceva te rog sa intrebi, voi raspunde cu placere. Actionarea se poate face separat, pe fiecare capat sau in paralel, putin mai complicat, dar mi-a reusit. Motorasul folosit este de stergator de parbriz de la primele modele de Dacia 1300.
    PS: aici sunt Marian, fara domn si fara corsica.
    Imagini atașate Imagini atașate

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    3
    Revin cu poze de la aerisirea rasadnitei. Cel mai greu lucru la acest mod de aerisire este impulsul. Eu m-am folosit de un arculet si am fost nevoit sa modific centrul de greutate al aerisirii, am montat in exterior o greutate, altfel aerisirea nu se misca si sufa de otel se incurca. Un alt dezavantaj este la vant puternic, la solar nu sunt probleme deoarece este orientat N-S si Arduino da comanda de inchidere la o viteza anume a vantului, dar la rasadnita, care este orientata E-V, sunt mai atent deocamdata, anul trecut nu au fost probleme.
    Imagini atașate Imagini atașate

Junior Member
    Data înscrierii
    23.02.2016
    Posturi
    12
    Putere Rep
    2
    Foarte frumos Marian.Mai clar de atat nu se poate.I- mi place mult si etanseitatea pe capete si mai ales atentia la detalii care intotdeauna fac diferenta.Mersi si felicitari!

- - - Actualizat - - -

Marius ,pana la sosirea Arduino vreau sa ma apuc de aerisirea pe capete a solarului si nu am inteles daca se face ca pe laterale. Mai exact daca se deschid capetele independent in functie de directia vantului.Ma intereseaza acest aspect deoarece la mine vantul bate predominant pe lungimea solarui si mai putin pe lateral.Mai pe inteles vantul umfla capatul solarului si nu lateralele.In functie de acest raspuns fac aerisirea pe capete,cu un singur motor ca la Marian sau cu 2 motoare.Mersi.

Junior Member
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Posturi
    23
    Putere Rep
    3
    Pana raspunde Marius vreau sa adaug eu ceva. Solarul meu este pozitionat N-S, ideal pentru legume. Primele aerisiri care se deschid sunt cele de pe capete, daca nu fac fata urmeaza cele pe laterale. Ambele aerisiri sunt conditionate la deschidere/inchidere de viteza vant si cele pe laterale (Est si Vest) si de directie vant. Mai este o conditie, la viteza foarte mare vant, 50 km/h in cazul meu, se inchide tot.
    Daca tu spui ca vantul bate pe lungimea solarului, adica sunt afectate capetele si daca acestea nu sunt suficient de grele, este posibil ca sistemul cu scripeti si sufa sa cedeze si atunci te poti gandi la acest sistem, care nu este asa scump, dar iti trebuie doua motoare, pentru fiecare capat de solar.

Junior Member
    Data înscrierii
    23.02.2016
    Posturi
    12
    Putere Rep
    2
    Mersi Marian.Vreau sa stiu daca pot functiona cu aerisirea pe capete ca si ceea de pe lateral.Si eu am solarul pozitionat pe directia S- N .Ma intereseaza daca vantul bate dinspre nord se poate inchide aerisirea doar pe capatul din nord si sudul sa ramana deschis ? Sau capatul dinspre nord inchis si capatul din sud impreuna cu lateralele deschise,bineinteles daca vantul este sub 50 km si bate vantul cu viteza setata sa inchida de exemplu doar o laterala?

Administrator
    Data înscrierii
    16.06.2015
    Posturi
    53
    Putere Rep
    5
    salut,
    capetele nu se deschid individual ci amandoua odata, mai exact aerisirea pe capete e necesara in zilele foarte calduroase din punctul meu de vedere
    lateralele lucreaza individual in functie de viteza vantului
    nu e problema, daca e vant de ex: 30km/h sigur o sa fie tiraj de aer in solar cu capetele inchise

Junior Member
    Data înscrierii
    23.02.2016
    Posturi
    12
    Putere Rep
    2
    Astazi au sosit si jucariile mele de la Marius.Frumos ambalate,a trecut partea ceea mai usoara .Urmeaza greul,mai ales partea mecanica dar si electrica.

Informații subiect

Utilizatori care navighează în acest subiect

Momentan sunt 1 utilizatori care navighează în acest subiect. (0 membri și 1 vizitatori)

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •